Význam zdravé střevní mikroflóry v těhotenství
„Užívání probiotických kultur (probiotik) v těhotenství je bezpečné a pro jejich mnohé pozitivní účinky na zdraví matky i plodu i doporučované“, říká odbornice na výživu žen v době početí, těhotenství a v poporodním období.

Těhotenství je jedním z nejkrásnějších a zároveň nejzajímavějších období v životě ženy. Přináší s sebou ale mnohem víc než jen nakupování roztomilého oblečení, plánování dětského pokoje a hlazení rostoucího bříška.

Těhotenství zcela mění hormonální profil ženy a tím i její fyzické tělo, fungování imunitního systému, střevní a intimní mikroflóru a výrazně ovlivňuje její pocity a celkovou pohodu.


Co vše se v těhotenství mění


Přibírání na váze a zadržování vody

S těhotenstvím samozřejmě souvisí nárůst hmotnosti - pár kilogramů má miminko, zbytek váhy jsou tukové zásoby, vyšší objem krve, který před porodem narůstá a zbytek tvoří zadržená voda, která trápí většinu těhotných žen. 

Zadržování vody bývá největší příčina nadbytečné váhy, která následně zpomaluje cirkulaci krve a dalších tělesných tekutin, zejména v oblasti nohou. Když tělo zadržuje příliš mnoho vody, projevuje se to jako otoky rukou, nohou nebo i obličeje.

4 tipy, jak si s tím můžete poradit:

▫️  hodně odpočívejte
▫️  příliš dlouho nestůjte
▫️  omezte příjem kofeinu a soli
▫️  zvyšte příjem draslíku


Zrak, čich a chuť

Těhotenství může občas doprovázet také zhoršené vidění nebo nadměrná citlivost očí u žen, které nosí kontaktní čočky. Některé ženy také pociťují výrazný tlak v očích. 

Dalším velmi častým a typickým projevem je změna vůní a chutí.

Zajímavé je, jak těhotné ženy dokážou najednou odolat jídlu, které bylo jejich nejoblíbenějším a zároveň mít chuť na něco, co nikdy předtím nejedly. 

Různé vůně a pachy mohou u těhotných žen kvůli zvýšené citlivosti vyvolat i silné nevolnost.


Pokožka, vlasy a nehty

V důsledku hormonálních změn se během těhotenství mění vzhled pokožky a kvalita vlasů a nehtů. Jejich stav se v tomto období vyvíjí většinou dvěma naprosto opačnými směry - buďto má žena najednou lesklou, hladkou pleť, bujné vlasy a dlouhé pevné nehty nebo je pokožka posetá pupínky, vlasy začnou vypadávat a nehty lámat.

Nejznámějšími projevy na kůži jsou jednoznačně strie. Ty jsou způsobeny napínáním kůže tím, jak se tělo přizpůsobuje růstu miminka a hormonálními změnami, které přímo ovlivňují elasticitu kůže. 

Do třetího trimestru se strie objeví u zhruba 90 % žen, nejčastěji na břiše a prsou. Nikdy zcela nezmizí, ale často časem vyblednou, sjednotí se barevně s kůží, “stáhnou se” a zmenší. 


Změny v kardiovaskulární a dýchací soustavě

Tělo v těhotenství pracuje na plné obrátky. Objem krve se zvyšuje až o 50 %, s čímž roste i srdeční frekvence i spotřeba kyslíku. Sliznice horní části trávicího traktu se dobře prokrvují, což může ovlivnit špatnou průchodnost nosu a projevit se i změnou hlasu.

Těhotenství mohou doprovázet i pocity dušnosti. Tyto stavy jsou nejčastější ve třetím trimestru, ale mohou se objevit i dříve (dušnost ovlivňuje tlak dělohy na plíce a další orgány).

K nejčastějším a nejintenzivnějším změnám však dochází v oblasti hormonální rovnováhy.


Žena v jednom těhotenství vyprodukuje více estrogenu než za celý zbytek života

Přestože je pozitivní těhotenský test zlomovým okamžikem, kdy žena zjistí, že je těhotná, těhotenství začíná již mnohem dříve.

Ihned po oplodnění vajíčka se začne uvolňovat hormon hCG (Human Chorionic Gonadotrophin). To je hormon, díky kterému je test viditelně pozitivní (pokud došlo k oplodnění spermií). Vylučuje se pouze během těhotenství a vyrábějí ho buňky, kterými je tvořena i placenta. Pozorováním jeho hodnoty je možné předvídat různé výsledky těhotenství - například vícečetné těhotenství nebo chybný výpočet početí. Množství tohoto hormonu mohou ovlivňovat jedině léky. Na začátku těhotenství výskyt hCG v krvi roste a jeho hodnoty se zdvojnásobují každých 72 hodin.

Vysoká hladina hormonu hCG v prvních týdnech může (mimo jiné) způsobit i častější a intenzivnější ranní nevolnosti. Po 12. týdnu se jeho produkce stabilizuje, takže slabost a nevolnosti v tomto období často zmizí.

Hormon hCG ale není důležitý jen kvůli výsledku testu. Je také zodpovědný za produkci hormonů progesteron a estrogen ve vaječnících. Tyto hormony mají v těhotenství zásadní úkoly.

Různé úkoly, společný cíl: bezpečné a zdravé těhotenství

Estrogen a progesteron jsou hlavní hormony doprovázející těhotenství. Mají velmi odlišné úlohy, jejich společným cílem však je péče o bezpečné a zdravé těhotenství, prospívání těhotné ženy i plodu a přípravu těla na porod a poporodní období.

Estrogen má v těhotenství za úkol:

▫️  růst a vývoj orgánů a dalších tělesných systémů
▫️  produkci hormonů v nadledvinkách plodu
▫️  reakci dělohy na oxytocin
▫️  rozšíření mléčných žláz v prsou

Progesteron pak má v těhotenství za úkol:

▫️  prevenci předčasných kontrakcí děložních stěn
▫️  relaxaci hladkých svalů
▫️  toleranci těla a DNA dítěte v těle matky

Kromě estrogenu a progesteronu hraje v těhotenství důležitou roli také relaxin (hormon uvolňující svaly a tkáně v těle), prolaktin (hormon stimulující tvorbu mléka) a oxytocin (tzv. “hormon lásky”, který pomáhá vytvářet pouto mezi matkou a dítětem).

Hormony jsou klíčem k bezpečnému a úspěšnému těhotenství. Mohou však být zodpovědné i za některé nepříjemné příznaky, které těhotenství často doprovázejí.


Nejčastější problémy, které nastávající maminky trápí, jsou:

Zažívací potíže

Jednou z nejčastějších nepříjemností, se kterými se těhotné ženy setkávají, jsou kromě ranních nevolností i zažívací potíže. Jako by zácpa, plynatost a bolesti v břiše nestačily, přidat se může i pálení žáhy a nadýmání.

Vaginální záněty

V důsledku změn v imunitním systému a hladiny glykogenu a hormonu estrogenu jsou vaginální kvasinkové infekce u těhotných žen obzvláště časté. Kromě vaginální infekce může docházet také k bakteriálním infekcím. Plísňové i bakteriální infekce jsou doprovázeny velmi nepříjemnými příznaky.

Žádný z těchto zánětů sám o sobě nepředstavuje vážné ohrožení těhotné ženy ani plodu, je však dobré vyléčit je co nejdříve nebo ještě lépe - předcházet jim.

Záněty močového měchýře

Může se stát, že se žena se zánětem močového měchýře nikdy nesetkala a v těhotenství jej dostane hned v prvních týdnech. Důvodem je, že stejně jako u vaginálních zánětů, změny v těhotenství ovlivňují střevní mikroflóru a imunitu a tedy i zdraví močových cest.

U vaginálních zánětů není příliš důvodů k panice (nejsou nebezpečné, jsou “pouze” velmi nepříjemné), naopak záněty močových cest v těhotenství mohou způsobit větší komplikace. Případný zánět močového měchýře je tak nutné vyléčit co nejdříve, ale ještě důležitější je dbát na prevenci, aby k vzniku zánětu vůbec nedošlo.

Nutnost léčby antibiotiky

I v těhotenství může dojít k zánětům nebo onemocněním, které vyžadují léčbu antibiotiky. Nejčastěji jde o záněty močového měchýře, mastitidu po porodu a při kojení. Lékaři předepíší antibiotika, která jsou pro těhotnou ženu i pro miminko bezpečná, avšak antibiotika likvidují střevní bakterie (i ty zdraví prospěšné), což následně způsobuje výše zmíněné intimní záněty, zažívací potíže, průjmy a celou řadu dalších trampot. Proto je při léčbě antibiotiky důležité dodatečně podporovat organismus a zdraví a život prospěšných střevních bakterií, které ke svému životu nutně potřebujeme.

Co mají všechny tyto uvedené problémy společného? Narušenou střevní mikroflóru.

Celkovou pohodu během celého těhotenství zajistí komplexní péče o zdraví s důrazem na střevní mikroflóru


Miliony bakterií, které žijí ve střevech, se starají nejen o správné trávení a prevenci zánětů, ale mají také celou řadu dalších funkcí, které ovlivňují zdraví a celkovou pohodu během těhotenství:


Poradkyně pro výživu během těhotenství: "Zdraví střev je pro těhotnou ženu mimořádně důležité."


Odbornice v oblasti výživy pro ženy v období početí, v těhotenství a po porodu zdůrazňuje extrémní důležitost péče o zdraví střev ve všech těchto obdobích.

"Kromě toho, že zdraví střev a bakterie, které v nich sídlí, úzce souvisí se zdravím a odolností imunitního systému, ovlivňují i celý průběh těhotenství. Nerovnováha “dobrých” a “špatných” bakterií ve střevech zvyšuje nebezpečí:

▫️  předčasného porodu
▫️  rozvoje preeklampsie
▫️  vzniku těhotenské cukrovky
▫️  nadměrného přibírání na váze

Bakterie v trávicím systému ovlivňují i vstřebávání živin, jejichž potřeba se v těhotenství díky rostoucímu plodu výrazně zvyšuje.“

Kromě péče o imunitní systém, bezpečný průběh těhotenství a správné trávení je střevní mikroflóra důležitá ještě z jednoho důvodu:

"Bakterie sídlící v matce kromě průběhu těhotenství ovlivňují i bakterie v miminku. Oproti dřívějším názorům, kdy se věřilo, že je děloha sterilní a miminko přichází do kontaktu s bakteriemi poprvé až při porodu, vědci později zjistili, že se bakterie u miminka tvoří již během jeho růstu v bříšku ženy. Správný vývoj těchto bakterií u plodu má přímý vliv na jeho budoucí náchylnost ke vzniku alergií, kožních problémů a dalších zdravotních komplikací.“


Péče o zdraví střev v těhotenství

Zdravý mikrobiom je ovlivněn především stravou,” pokračuje výživová odbornice.

„Vhodné jsou potraviny bohaté na:

▫️  rozpustnou vlákninu (oves, banán, brokolice, mrkev...)
▫️  probiotika (kefír, jogurt, kimchi, kvašená nakládaná zelenina)
▫️  prebiotika (méně zralé banány, česnek, chřest, cibule, luštěniny)

Doporučuji vyhýbat se průmyslově zpracovaným potravinám, smaženým jídlům, alkoholu a potravinám s vysokým obsahem cukru.“

Kromě stravy ovlivňuje mikroflóru také genetika, působení stresu, spánkové návyky a samozřejmě i průběh samotného těhotenství.

Co vše můžete udělat pro zdraví a správnou rovnováhu střevní mikroflóry kromě stravy?

Dodatečná podpora střev s pomocí probiotik

"Užívání probiotických kultur (probiotik) v těhotenství je bezpečné a pro množství pozitivních účinků a vlivů se dokonce doporučuje. Vzhledem k tomu, že zdraví střev ovlivňuje i plodnost (žen i mužů) a kvalitu mléka u žen, je jejich užívání doporučováno i v období před početím a během kojení“.

Důležitý je však ale výběr vhodné směsi probiotických kultur.


Doporučuje se, aby měla co největší počet různých kmenů a obsahovala co nejvíce živých bakterií. V těhotenství se doporučuje volit zejména probiotika, která obsahují (mimo jiné) bakteriální kmeny nacházející se přirozeně v intimním prostředí - Lactobacillus Acidophilus.

To je důležité hlavně ze dvou důvodů:

1. Tyto kmeny snižují množení špatných bakterií. Jedná se například o Streptokoka skupiny B, druh bakterie, který se může přenést na dítě při narození a způsobit vážné následky.

2. Dítě při průchodu porodními cestami získává bakterie, které se přirozeně vyskytují v pochvě matky, proto je velmi důležité, aby byly bakterie v pochvě v rovnováze (správné množství prospěšných bakterií, ne nadvláda špatných bakterií).


Probiotické kultury Natal Biotic vytvořené speciálně pro těhotné a kojící ženy 


Natal Biotic je směs probiotických kultur a Actazinu, výtažku z kiwi, která podporuje zdraví a prospívání matky a plodu během těhotenství a v poporodním období.


Actazin pomáhá při množení zdraví prospěšných probiotických kultur. Skládá se z prebiotik (což je potrava pro probiotické kultury), polyfenolů, unikátního kiwi enzymu zvaného aktinidin a nerozpustné vlákniny.

Jeho hlavní funkcí je zásobování trávicího systému živinami, které napomáhají pravidelnému vyprazdňování a tělo tak předchází zácpě. Protože obsahuje prebiotika, polyfenoly a nerozpustnou vlákninu, je zároveň potravou pro probiotické kultury, čímž zlepšuje zdraví střevní mikroflóry a vyvažuje správný poměr mezi dobrými a špatnými bakteriemi.

Unikátní enzym aktinidin působí v horní části trávicího traktu, pomáhá rozkládat některé bílkoviny a tím zmírňuje pocit plného žaludku.

Natal Biotic obsahuje směs šesti pečlivě vybraných kmenů, které podporují zdraví žen specificky v tomto nádherném, ale zároveň citlivém a náročném období. Regulují střevní a intimní mikroflóru a podporují zdravé trávení a správné vstřebávání živin.


5 důvodů, proč užívat probiotika Natal Biotic:


Posilují imunitní systém matky a dítěte

Více než 70 % buněk imunitního systému sídlí ve střevech. Péče o zdravou střevní mikroflóru má pozitivní vliv na imunitní systém matky i dítěte.

Regulují trávení

Probiotické kultury s přidaným výtažkem z kiwi stimulují trávení i funkci střev a pomáhají předcházet zácpě.


Podporují tvorbu vlastního folátu

Vybrané kmeny probiotických kultur stimulují tělo k produkci vlastního folátu.


Podporují regeneraci těla po porodu

Zdravá střevní mikroflóra přispívá k lepšímu vstřebávání živin, regulaci krevní glukózy a tvorbě silného imunitního systému, který poskytuje tělu zásadní podporu při kojení a poporodní rekonvalescenci.


Pomáhají předcházet intimním zánětům a zánětům močového měchýře

Vaginální záněty a záněty močového měchýře jsou často způsobeny bakteriemi, které se do intimních míst dostávají ze střev. Rovnováha ve střevní mikroflóře je tak důležitou součástí prevence vzniku nepříjemných zánětů.


Nejčtenější rady
Doporučujeme
background
5 Recenze
Natal Biotic, doplněk stravy
30 Kapslí
Skladem

/ Vystačí na 30 dní / 19 Kč za den

Natal Biotic jsou probiotické kultury pro těhotné a kojící matky. Obsahují Actazin, výtažek z kiwi a 6 probiotických kmenů, které jsme pečlivě vybrali a smíchali pro novopečené a budoucí maminky.

560,00 Kč
Související články
Jak stres (trvale) poškozuje vaše zažívání
Stres. Slovo, které můžete slyšet v každém rozhovoru. Dočtete se o něm v každém článku o zdraví. Stal se ústředním tématem...
JAK ZLEPŠIT KVALITU SPÁNKU (a proč je spánek tak důležitý)
Ve světě, kde se životní tempo každým dnem zrychluje, hladina stresu stoupá, jsme postupně méně vystaveni přirozenému slun...
Stačí jíst probiotické potraviny, abychom udrželi naše střeva zdravá?
Není pochyb o tom, že je udržování zdravé střevní mikroflóry předpokladem pro silný imunitní systém, dobré trávení, jasnou...