Položili jste si někdy otázku: „Budeme moci mít děti?“ Nebo: „Budou moje děti moci mít děti?“ Otěhotnění a narození dítěte je dnes pro mnoho párů obtížnou výzvou. V rozvinutých zemích má každý šestý pár problém s početím. Oficiální medicína nazývá jako neplodnost stav, kdy pár po roce nechráněného intimního styku nedokáže počít dítě. Na druhou stranu statistiky ukazují, že každé čtvrté těhotenství končí předčasně, což vede k potratu nebo narození mrtvého dítěte.
Aby pár mohl zvýšit šance na úspěšné početí, je nesmírně důležitá příprava těla na tuto velkou událost. Kromě jiného se také tělo ženy připravuje na období těhotenství a období po porodu. V následujícím textu se dotkneme šesti oblastí, které je vhodné prozkoumat a případně zlepšit, než pár začne aktivně snažit o otěhotnění. Pro úspěšné početí a těhotenství je důležitý zdravý životní styl. To zahrnuje zdravé stravovací návyky, fyzickou aktivitu, zvládání stresu, odvykání špatným návykům a kontrolu nad chronickými onemocněními.
Zdravé stravovací návyky
Nejsme tu proto, abychom mluvili o dietách, které vás zázračně udělají „plodnějšími“. Různé diety nejsou pro každého stejně účinné a často nás brzy vrátí zpět do starých kolejí. Zdravé stravovací návyky jsou však důležité.
Strava by měla být pestrá a bohatá. Měla by obsahovat dostatek zdravých tuků, kalorií, bílkovin (proteinů), komplexních sacharidů, vlákniny, fermentovaných potravin, ovoce, zeleniny, bylinek a koření. Je také dobré vyhýbat se jednoduchým sacharidům a cukru, sladkým nápojům, slaným pochutinám, tučným a rychle připraveným jídlům a potravinám v plastových obalech připraveným ke konzumaci. Kromě toho je důležité, aby jídla byla přiměřeně rozložena do celého dne, což zahrnuje 3 až 6 menších a větších jídel denně. Pomáhá to udržet dostatečnou hladinu inzulinu v krvi, což má příznivý vliv na správnou rovnováhu pohlavních hormonů.
Pokud máte specifičtější problémy nebo chronická onemocnění, je dobré se také individuálně poradit s odborníkem, který vám poradí a podpoří váš organismus podle konkrétního stavu, potřeb a přání.
Fyzická aktivita
Hmotnost a fyzická aktivita mají na reprodukční zdraví také nemalý vliv, a to u obou pohlaví. Šance na otěhotnění je vyšší, pokud je tělesná hmotnost v normálním rozmezí vzhledem k výšce jedince. Optimální hodnota indexu tělesné hmotnosti (BMI) je 19 až 25.
Ženy s nadváhou jsou náchylnější k poruchám „hypotalamo-hypofyzárně-ovariálního systému“ a často trpí menstruačními poruchami (nepravidelný menstruační cyklus, bolestivá menstruace, silné krvácení, absence ovulace). Přibývání na váze je také často spojeno s nerovnováhou cukru v krvi a nadprodukcí estrogenu, což vede k poruchám dozrávání vajíček (chybí ovulace) a k nevhodnému ztluštění endometria (oplodněné vajíčko se nemůže uhnízdit ve sliznici dělohy). Přibývání na váze je také často spojeno se syndromem polycystických vaječníků (PCOS), který významně přispívá k obtížím při dosažení početí.
Problém se objevuje i při podváze nebo nízkém BMI. U žen s BMI nižším než 18 dochází k absenci ovulace a ke ztrátě menstruace, protože počet tukových buněk v těle se sníží natolik, že se zastaví sekrece hormonů, které regulují funkci vaječníků. Stejný účinek mají i extrémní diety s velmi nízkým příjmem kalorií za den (pod 1000 kcal) a velmi intenzivní cvičení. Při absenci ovulace není možné otěhotnět a v tomto případě se situace nezlepší ani po přidání hormonů.
Ženy, které nejsou fyzicky aktivní nebo mají nadváhu, by měly zvážit zařazení cvičení do svého programu alespoň třikrát týdně. Ženy, které jsou nadměrně fyzicky aktivní, by měly svou fyzickou aktivitu snížit.
Zvládání stresu
Stres často přispívá k obtížím při početí, zejména u žen. Nejedna studie ukázala, že nadměrné vystavení stresu může zdvojnásobit riziko potíží s početím. U žen, které jsou vystaveny vysoké míře stresu, je dvakrát menší pravděpodobnost, že v následujícím roce otěhotní než u žen, které stresu vystaveny nejsou. U žen, které jsou často nebo neustále ve stresu, jsou nadledvinky velmi zatížené, protože neustále vylučuje hormony, které jsou zodpovědné za reakci „bojuj nebo uteč“.
Dlouhodobě zvýšená sekrece stresových hormonů vede také k nevhodné rovnováze mezi pohlavními hormony, což může mít za následek poruchy ovulace a další poruchy reprodukčního systému. Kromě toho může vysoká hladina kortizolu rychle vést k narušení imunitního systému.
Pokud jste často ve stresu nebo přetížení, najděte si několikrát týdně činnost, která vás uklidní a odvede vaši mysl od práce a starostí, např.: procházka v přírodě, pravidelná meditace nebo cvičení jógy, relaxační koupel. Velmi důležitý je také dostatečný a kvalitní spánek, protože během něj se produkuje hormon melatonin, který má důležitý vliv na správnou tvorbu a rovnováhu pohlavních hormonů.
Nezdravé návyky
Přestaňte kouřit a pít alkohol, snižte příjem kofeinu.
Cigaretový kouř obsahuje více než 4000 chemických látek a je spojován s řadou zdravotních komplikací, od kardiovaskulárních onemocnění až po hormonální poruchy. U kuřaček bylo zjištěno vyšší riziko problémů s početím než u nekuřaček. Kuřačky měly častěji sníženou zásobu vajíček, nedostatek plodného hlenu a příliš krátkou luteální fázi menstruačního cyklu. Byly zaznamenány i nepříznivé účinky kouření na vejcovody a dělohu. Kuřačky jsou navíc náchylnější k mimoděložnímu těhotenství.
Bylo zjištěno, že ženy a muži, kteří pijí hodně alkoholu, mají větší problémy s početím než příležitostní pijáci. Alkohol významně přispívá k hromadění škodlivých látek v těle a napomáhá jich zadržovat více, než je tělo schopno vyloučit. U žen zvyšuje hladinu estrogenu, který brání ovulaci a u mužů ovlivňuje pohyblivost spermií a snižuje jejich počet.
Konzumace kofeinu je spojena se zvýšeným rizikem ukončení těhotenství. Kofein mimo jiné snižuje schopnost těla vstřebávat železo, které je důležitým minerálem pro zdravé těhotenství. Doporučený denní příjem kofeinových nápojů je do 200 mg/den, ale ještě lepší je nahradit klasickou kávu variantou bez kofeinu nebo chutným čajem.
Mějte svoji diagnózu pod kontrolou
Pokud máte cukrovku, vysoký krevní tlak, onemocnění štítné žlázy, PCOS, endometriózu nebo jiné chronické onemocnění, měla byste se před plánováním těhotenství poradit se svým lékařem nebo gynekologem. Neznamená to samozřejmě, že se v takových případech nemáte snažit otěhotnět. Důležité je, aby vaše onemocnění bylo pod kontrolou, aby léčba, kterou vám lékař doporučil, byla v pořádku, výsledky v normě, abyste neměla žádné zdravotní komplikace a o své zdraví pečovala především zdravým životním stylem.
Při pravidelném podstupování některých určitých terapií se početí nedoporučuje, takže pokud plánujete otěhotnět, poraďte se včas se svým lékařem, aby mohl vaši terapii odpovídajícím způsobem změnit nebo upravit.
Začněte sledovat svůj menstruační cyklus
Začněte poznávat, chápat a sledovat svůj menstruační cyklus! Ano, čtete správně. Pozorováním indikátorů plodnosti, jako je vaginální výtok, měření bazální teploty, samovyšetření děložního čípku nebo použití ovulačních testů, můžete na základě svého menstruačního cyklu zjistit své plodné dny, a tím i odhadovaný čas ovulace. Intimním stykem v plodném období výrazně zvýšíte své šance na úspěšné otěhotnění.
Při plánování těhotenství je příprava těla na oplodnění a období těhotenství důležitá! Zahradník také brzy na jaře připraví půdu, aby semena, která do ní zasadí, mohla úspěšně vyklíčit. Proč tedy neudělat totéž s naším tělem a nezvýšit tak šance na úspěšné oplodnění a početí dítěte?
Své tělo a reprodukční orgány můžete podpořit i pomocí kapslí Ovary Care. Ovary Care je směs myo-inositolu, kyseliny listové a dalších složek, které přirozeně podporují rovnováhu ženských hormonů, regulují menstruační cyklus a pečují o zdraví vaječníků a dalších reprodukčních orgánů.
Zdroje a literatura:
Billings, E. and Westmore A. (2008) The Billings Method: using the body’s natural sign of fertility. Šestnácté vydání. Melburne: WOOMB.
Briden, L. (2022) Are You Eating Enough to Get a Period? The Period Revolutionary, 16.4.2022. Dostupné na: https://www.larabriden.com/blog/page/3/ (29.9.2022).
Bussell L., Heller B., Quinn T. (2010) Fully Fertile: A Holistic 12-Week Plan for Optimal Fertility. Vermont: Inner Traditions – Bear & Company.
Goodman, J. (2020) Staying alive in toxic times. První vydání.
Hillgers, T.W. (2010) The NaPro Technology Revolution: Unleashing the Power in a Woman's Cycle. New York: Beaufort Books.